fbpx

Usnesení vlády České republiky zavedlo dne 13. března 2020 nové pořádky. Situace kolem šíření koronaviru napáchala své a každý stát se k tomu postavil také po svém. Některé země vyšly svým daňovým poplatníkům vstříc ve smyslu prodloužení lhůt pro podání daňových přiznání. Česká republika termín pro odevzdání daňového přiznání neprodloužila, ale zrušila jakoukoli penalizaci v případě nedodržení lhůty 31. března. A jaké proběhly změny v Německu, Rakousku, Velké Británii, Švýcarsku, Nizozemsku či Dánsku?

Německo prodloužilo lhůtu o měsíc

V Německu se daňové přiznání podává buď v papírové formě do 30. 4. daného roku nebo elektronické formě do 30. 6. daného roku. Pro daňové poplatníky, kteří v aktuální situaci nejsou schopni vyplnit a podat daňové přiznání, mohou požádat o prodloužení lhůty neformálním dopisem finančnímu úřadu. Termín pro podání papírové formy daňového přiznání tak může být prodloužen o měsíc, tedy do 31. května 2020.

V Rakousku proběhlo jen decentní prodloužení lhůty

Lhůta pro podání rakouského daňového přiznání byla prodloužena jen do 1. května 2020. Pokud budou omezení trvat déle, je možné, že Rakousko nařídí opětovné prodloužení termínu. Daňoví poplatníci, kterým rakouské daňové úřady stanovily ještě před 16. březnem konkrétní lhůty pro podání stížností, námitek, odvolání apod., mohli své podklady dodat také až k datu 1. května.

Velká Británie protáhla lhůtu pro podání daňového přiznání až do podzimu

Poslední daňový rok začal dne 6. dubna 2019 a skončil dne 5. dubna 2020. Daňové přiznání můžete kvůli koronaviru (COVID-19) podat později. Termín pro fyzické osoby je do 31.10.2020 pro papírovou formu, do 31.1.2021 pro elektronickou formu. Pokud máte zaplatit dlužnou částku máte čas do 31.1.2021. Pokud podáte daňové přiznání pozdě, obvykle zaplatíte pokutu. Pokud máte důvodnou omluvu, můžete se proti trestu odvolat.

Dvacet švýcarských kantonů prodloužilo termín pro odevzdání daňových přiznání

Některé švýcarské kantony se, vzhledem k aktuální situaci, rozhodly, že prodlouží lhůtu pro podání švýcarského daňového přiznání pro fyzické osoby. Kantony se vyjádřily zatím pouze ke lhůtě pro podání daňového přiznání, termín pro podání opravy Quellensteuer zatím zůstal nezměněný. Kantony Appenzell-Innerrhoden, Glarus, Grisons, Neuchatel, Thurgau a Obwalden žádné změny termínů nezveřejnily. Dalších 20 kantonů lhůty protáhlo minimálně do konce května. Změny termínů u konkrétních kantonů naleznete ZDE

V Nizozemsku je pro fyzické osoby vše při starém

V Nizozemsku ještě před sedmi lety připadly na stejný den oslavy Dne Královny i lhůta pro odevzdání nizozemského daňového přiznání. Po abdikaci královny je 30. duben pouze ve znamení daní, král Willem-Alexander totiž slaví narozeniny již 27. dubna, takže Králův den připadl na dřívější datum. Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání je tedy 30. duben, ale pokud tento termín nestihnete, je možné požádat o prodloužení lhůty a získat tak čas až do 1. září. Pokud jste zahraniční daňový poplatník, je možné lhůtu prodloužit až do 1. listopadu. V souvislosti se šířením COVID-19 neoznámil nizozemský daňový úřad Belastingdienst žádné změny lhůt pro odevzdání daňového přiznání fyzických osob.

Dánsko zachovává hygge i v daňovém světě

Původní lhůta 30. dubna pro opravu daňového výměru Årsopgørelsen byla prodloužena až do 1. září. Nový termín by tak měl všem poskytnout dostatek času na překontrolování a úpravu daňových údajů. Čím dříve však své daňové výměry upravíte, tím rychleji získáte zpět svůj daňový přeplatek.  

Každý stát zaujal k posunutí termínů pro odevzdání daňových přiznání fyzických osob své stanovisko. Německo a Rakousko posunulo termíny jen velmi decentně, ostatní státy naštěstí nebyly tak konzervativní. Pokud vás situace kolem koronaviru zasáhla a promeškali jste i některé již prodloužené lhůty, vždy ještě může uspět selský rozum v podobě dodatečné žádosti o prominutí promeškání lhůty, ve které vysvětlíte svou situaci a případně ji doložíte i nějakými podklady. Tato situace je unikátní, a i úředníci na finančních úřadech jsou jen lidi. Přejeme hlavně pevné zdraví v této nelehké době.

 

5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (3 hlasů)