fbpx
Vrácení daní z Dánska

Pokud si nejste jisti, zda máte správně nastavené daně nebo Vám SKAT vyměřil daňový nedoplatek a Vy nevíte, jestli právem nebo chybou ve Vašem daňovém profilu, můžeme se na to společně podívat. Revizi Vašich dokumentů s finální kalkulací a případným přenastavením daňových sazeb u SKATu provádíme již od 190 dkk.

Nepracovali jste v Dánsku celý daňový rok? Nevíte, zda jste odvedli správnou výši daně z příjmů? Obdrželi jste dopis od SKAT-u? Vznikl Vám daňový dluh?

Zašlete nám svůj předběžný daňový výměr Forskudsopgørelse a roční výměr Årsopgørelse a my Vám vystavíme předběžnou kalkulaci případné daňové refundace nebo zjistíme, zda máte správně nastavené daňové sazby.

Pokusíme se pro Vás zajistit co nejvíce odpočtů na dani. V případě potřeby přenastavíme daňový profil u SKATu nebo Vám vystavíme předběžnou kalkulaci.

Daňový rok v Dánsku končí stejně jako v České republice 31.12. Po jeho uplynutí můžete na svém osobním účtu finančního úřadu SKAT nalézt předběžný daňový výměr pro další daňový rok, tedy předpokládaný roční příjem, daňové úlevy a také daňové sazby. SKAT kolem 15.3. daňovým rezidentům i nerezidentům automaticky vytvoří Årsopgørelse, tedy celoroční daňový výměr uplynulého daňového roku, ze kterého je jasné, zda daňovému popltaníkovi vzniká daňová vratka nebo dluh na dani z příjmu. Může se ale stát, že SKAT nemá pro vytvoření tohoto výměru všechny informace, a tak ve svém SKAT profilu naleznete k vyplnění daňové přiznání. Vše je samozřejmě v dánštině. Toto daňové přiznání musíte vyplnit do 1. května. V případě, že máte jiný než dánský příjem, musíte daňové přiznání vyplnit do 1. července. Tato lhůta platí i pro uhrazení daňového nedoplatku. Výhodou je, že o vrácení dánských daní můžete žádat až 5 let zpětně. 

 

Pro správné stanovení výše předběžné daňové refundace je vhodné doložit jak roční výměr Årsopgørelse, tak i Forskudsopgørelse, což je předběžný daňový výměr, který si můžete kdykoli během roku přenastavit podle aktuální daňové situace. Když změníte zaměstnání, přestěhujete se nebo uzavřete manželství, je vhodné si údaje v Forskudsopgørelse vždy změnit.  Nezapomeňte, že se v Dánsku daní nejen příjmy ze zaměstnání, ale i jakákoli státní podpora, jako je například studijní stipendium SU nebo podpora v nezaměstnanosti.

Ačkoli se cizincům zdají dánské daně astronomické, Dánové platí daně rádi, protože vědí, že se o ně stát postará a kolem sebe vidí, jak stát neustále investuje do prostředí, ve kterém žijí. Ačkoli v Dánsku platí progresivní daň z příjmu, je její výpočet od většiny evropských států odlišný. Pokud byl v roce 2017 váš roční výdělek (za 12 měsíců) minimálně 44 000 dkk, bude Vám právě tato částka zdaněna 8% sazbou a zbytek příjmu daňovou sazbou ve výši 37 %. Někdo ale v Dánsku nepracoval celý kalendářní rok, a tak se částka pro 8% daňovou sazbu rozpočítá do 12 měsíců.

4.6666666666667 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.67 (3 hlasů)

Spolupracujeme s evropskými finančními úřady